Anonymous Nedir?

Anonymous Nedir?

Son zamanlarda özellikle Türkiye’ye düzenlenen siber saldırılar sonucunda birçok banka ve internet sitesi tehlike altına girdi.

İnsanlar bu saldırıları Anonymous grubunun üstendiğini duyunca,akıllarına ”Anonymous nedir ?” sorusu geldi.

Anonymous, bilinenin aksine bir grup ya da kulüp değil. Anonymous,bir fikri belirsizce, mekansızca kavrayan insanların oluşturduğu doğruların ortak noktası diyebiliriz.

Bu doğruları oluşturan insanlar bile,Anonymous’un tam olarak ne olduğu ya da ne için var olduğunu bilmiyor.Anonymous’u Anonymous yapan,onlara bu ünü kazandıran,onları diğer oluşumlardan ayıran da bu sistemdir.

”Anonymous ne zaman kuruldu ?”

Bir kuruluş,tarikat ya da ideolojiyi savunmayan Anonymous’un kökeni 2008 yıllarında toplanan birkaç düzine insana dayanıyor.

”Herkes Anonymous’un bir parçası olabilir.Bu kişilerin iyilikten çok kötülükle karşılaşmaya hazırlıklı olmaları gerekir.Yani kim kendini Anonymous sayıyorsa bir Anon sayılabilir.”

“Bir Anon olmak için baskınlarda bulunmalısınız. Baskınlar bir Anon olmanın büyük bir parçasıdır, onlar herkesin farkında olduğu ön taraftadırlar.”

“Bu grup aslında bir grup değil. Bir şey hakkında gerçekten bir şey yapmak isteyenlerin grubu.”

”Anonymous demektir ?”

Bu cümleler de ”Anonymous ne demektir ?” sorusuna iyi bir cevap oluyor.Anonymous,anonim, imzasız, isimsiz, yaratıcısı bilinmeyen,ortaklaşa bir çabanın ürünü olan anlamlarına geliyor.

”Anonymous nedir ?”

Anonymous,içimizdeki kuralları çiğnemek, sosyal eğilimleri reddetmek, gizli bir isteğe yönelmek gibi yönleri ifade ediyor.

”Anonymous Turkey”

Anonymous,adını sürekli duyurduğu ”DDos” denilen saldırılarla meşhur.

Peki DDos ne demek ? DDos,internet ağının gereksiz trafikle doldurulmasıdır,geçtiğimiz günlerde düzenlenen saldırılar da bunlardan oluşuyordu.

”Anonymous DDos attack”

Pek bir zarar teşkil etmeyen DDos’un asıl korkulan tarafı,internet ağı doldurulmuşken,sızdırılmaya çalışılan virüslerdir.Herhangi bir güvenlik açığında büyük bilgilerin sızdırılabileceği,bankaları ve internet sitelerini tehdit ediyor.

Anonymous’u ortaya koyan noktaların sahiplerinin bir kısmı hack olaylarına karşı çıkarken bir kısmı da bunu mazur görüyor.Her ne denilse densin,bu saldırılar Anonymous’u görünen bir yüz haline getiriyor.

“Anon’lar bir yere kadar kanunları çiğnemek istiyorlar. Ama tabi, kimse hapse girmek istemiyor.”

“Bir saldırı, çoğu zaman bir grup kişi bir şey hakkında güçlü bir fikre sahip olduğunda gerçekleşiyor. Devletin dosya paylaşımına darbe vurması gibi.”

”Anonymous neler yaptı ?”

Anonymous her zaman sınırlandırmaya karşı gelmiş,sansürü bulduğu yerde yok etmeye çalışmıştır.Bunun yanında da bir çok özgürlükçü düşünceyi desteklemiştir.

Birden fazla yasa dışı olaya karışmış olan Anonymous’un cevapları şu şekilde.

“Bence bu iyi bir şey. İnsanların başkaları için bir şeyler yapması her zaman iyi bir şey. Zaten bu da Anon’un bir hedefidir.”

“Anonymous kötü bir canavar değil. Birçok kişinin burada olma sebebi gülmek.”

”Anonymous lideri kim ?”

Anonymous,şiddetle lider konusuna karşı çıkıyor,bu uğraşta olanları ise hemen dışarı itiyorlar.

Her açıklamalarında söz edilen,artık marka haline gelmiş şu söz:

”We are Anonymous. We are Legion. We do not forgive. We do not forget. Expect us.”

”Biz Anonymous’uz.Biz orduyuz.Biz affetmeyiz.Biz unutmayız.Bizi bekleyin.”

Anlamına geliyor.

Tüm bunlardan sonra insanın içinden ”Alkışlayın!” demek gelse de,Anonymous hala uzak durulması gereken bir oluşum.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir